O autorze
Wielokrotna medalistka Mistrzostw Świata i Europy w skoku o tyczce, 3-krotna olimpijka. Spróbuję przybliżyć sport i okolice widziany moimi oczami

Co się odwlecze to nie uciecze, czyli wakacje w Brazylii

widok z tarasu:-)
widok z tarasu:-)
W październiku 2010 roku byliśmy zaproszeni na ślub i wesele mojej przyjaciółki ze skoczni Fabiany Murer i jej trenera Elsona Mirandy. Niestety dwa lata temu mimo zarezerwowanych biletów nie dotarłam do Brazylii. Fabiana i Elson przyjęli moje usprawiedliwienie i ponowili zaproszenie w tym roku. Postanowiliśmy oczywiście skorzystać.

Razem z nami w podróż wybrali się nasi przyjaciele ze Szczecina, Magda i Marcin Cichoccy. Od samego początku towarzyszyły nam logistyczne przygody i nie opuściły nas do końca pobytu, ale w żaden sposób nie wpłynęły na jakość brazylijskiej podróży.

Fabiana i Elson przyjęli nas w Sao Paulo, gdzie mieszkają i trenują. Gigantyczne, trochę przytłaczające 22 milionowe miasto.

Clou naszej wyprawy stanowił jednak pobyt w Itacare na przepięknej farmie kokosowej przyjaciela naszych brazylijskich gospodarzy. No cóż rzec, to miejsce to prawdziwy raj, najpiękniejsza prywatna posiadłość, jaką widziałam w życiu. Pięćdziesiąt metrów od cudownej plaży przy oceanicznej zatoce. Jak poinformowała nas Fabiana, to jedna z dziesięciu najpiękniejszych plaż w Brazylii. Oceaniczne fale wywołały w nas zwyczajną dziecięcą euforię ☺. Ponadto atrakcyjne, bardzo różne od naszego kulinarne specjały, mnóstwo świeżych owoców i przepyszne napoje ;-).Nie udało nam się uciec oczywiście od sportu i skoku o tyczce. Nocna, bardzo specjalistyczna i burzliwa dyskusja dotycząca problematyki skoku o tyczce powinna zostać zarejestrowana ☺. Znamy się długo, wywodzimy się z tej samej tyczkarskiej szkoły, odbyliśmy wiele rozmów, jednak tym razem chyba po raz pierwszy podzieliliśmy się wiedzą i przemyśleniami w niespotykanej wcześniej skali. To było bardzo interesujące przeżycie. Następnego dnia nie obyło się bez pokazów i rysunków wyjaśniających na plaży. Niestety ta dokumentacja z oczywistych powodów nie przetrwała próby czasu. Poza dyskusjami Fabiana codziennie lekko trenowała, a ja obserwując to cały czas się zastanawiałam ☺

Obok rozmów bardzo specjalistycznych, rozmawialiśmy o generalnych warunkach do treningu lekkoatletycznego, różnicach pomiędzy Brazylią a Polską. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że dzisiaj, na cztery lata przed Igrzyskami w Rio, sportowcy brazylijscy muszą być w lepszej sytuacji niż polscy. To oczywiste, jednak różnice są naprawdę duże. Dzisiaj w polskiej lekkiej podobne do Fabiany warunki szkoleniowe oraz poczucie bezpieczeństwa związane z codziennym spokojem finansowym ma chyba tylko najwybitniejszy aktualnie polski lekkoatleta i sportowiec Tomek Majewski. Bardzo ciekawe było porównanie warunków, które mają zapewnione aktualny mistrz świata w skoku o tyczce Paweł Wojciechowski i jego odpowiednik wśród juniorów Thiago da Silva, wychowanek Elsona Mirandy. Śmiem twierdzić, że Paweł może tylko o takim spokoju przygotowań pomarzyć. Dodatkowo Thiago ma ten spokój zapewniony do minimum 2015 roku. W tym czasie jego talent ma się spokojnie rozwijać. Nikt nie oczekuje od niego corocznej weryfikacji. Od dzisiaj będę wnikliwie obserwować jak te dwa wielkie tyczkarskie talenty będą się dalej rozwijać. Oczywiście moje serce i zaciśnięte kciuki będą zawsze przy Pawle. Podsumowując ten wątek brazylijskich wspomnień muszę stwierdzić, że opinie o idealnych warunkach przygotowań polskich sportowców i braku naszych sukcesów spowodowanych tylko nadmiernym rozpieszczeniem, są poważnie przesadzone☺


Na koniec naszego pobytu odwiedziliśmy imponujące Rio de Janeiro, które jednak w naszych oczach wypadło dosyć blado w porównaniu do cudowności natury w Itacare. Spędziliśmy za to przemiły wieczór w Bar Villa Ipanema z prawdziwą niewiarygodnie piękną bossanovą.

Na koniec nie mogę nie odnotować zmian, które dokonały się się podczas mojej nieobecności w PZPN. Jestem pod wrażeniem. Dodatkowo w ścisłym zarządzie mam dobrego znajomego. Uwierzcie mi, wybitny specjalista, choć zawsze stojący lekko z boku☺ Trzymam za niego kciuki!
Trwa ładowanie komentarzy...